úterý 4. listopadu 2008

Generace MP3 a.k.a. Einstein generace

Nikdy by mně nenapadalo, kde se mohou objevit stopy Second Life v reálném světě. Že je SL předmětem diskusí na všech možných mediích, jako je TV, noviny nebo Internet, asi nikoho už nepřekvapí. Ale, že stopa dosáhne výšky 10 000 m nad povrchem země, mně ani ve snu nenapadlo. Během dlouhého letu z Vídně do Madridu jsem na palubě letecké společnosti Iberia z dlouhé chvíle listoval a četl jsi v jednom magazínu, který byl k dispozici. A co jsem tam nenašel? Pěkný zajímavý článeček, je sice delší, ale stojí za to si ho přečíst.

DVD ovládlo video, CD ovládla vinyly, MP3 ovládly hi-fi systémy, Ipody ovládly stará dobrá stereo v obývacích, Play Stations ovládly videohry a Iphone ovládl většinu z toho. Hudbu, fotografie, video a Internet. Bezdrátová online revoluce přišla do našich domovů, změnila naše životy. Jestliže nejste před nebo s technologií, hra skončila.

Jestliže nechatujete s Microsoft Messenger, posíláte textové zprávy a připojuje se k Internetu přes mobil, posloucháte hudbu na svém MP3 přehrávači a nahráváte vide na YouTube, děláte si milion přátel na stránkách jako jsou MySpace a Tuenti, používáte GPS, aby jste našli svou cestu kolem a vytváříte své wiki blogy a nepoužíváte Bluetooth, umt, edge a technologii Wi-Fi. Tyhle přístroje, čí nástroje, všechny zahrnují integrované a online aplikace, které posouvají naše životy do fascinujícího světa multimediální podívané.
Technologická fúze již transformuje internetové služby a také způsob jak používáme digitální rozhraní. Žijeme v bezdrátovém světě, který nám půjčuje svobodu a přenosnost, spojení. A tyto rozhraní, které používáme, jsou se vším v jednom dohromady: jednoduchým kliknutím můžeme poslouchat poslední píseň Madonny v MP3 formátu, podívat se online na fotografie z dovolené svých přátel na druhé straně světa, poslouchat své oblíbené radio a hrát real-time hru Age of Mythology se sestřenicí žijící v Londýně.
Skutečnost je taková, že roky po rozkvětu Generace X, lidí, kteří objevili Internet jako dospělí a používali ho hlavně jako zdroj informací, vpadla na veřejnou scénu nová generace. To není jen jiná nová skupina dětí, to je nová generace známá jako Einstein Generace. Oni jsou právě 20-ti letí.
Počítače již nejsou dlouho velebené psací stroje, staly se sociálním nástrojem: chaty, instant messaging, blogy, virtuální komunity, atd. Jako nikdy před tím naplnil Internet, vzhledem ke své rozsáhlosti, jeden ze svých cílů: dát dohromady podobné lidi, kteří žijí ve vzdálených místech nebo ty, kteří jednoduše sdílejí nějaké hobby.
Tato digitální „stargate“ (hvězdná brána) nás přivádí k tomuto imaginárnímu, přesto stále velmi reálnému, prostoru, ve kterém existují sociální sítě, jako jsou Facebook, YouTube, MySpace nebo Bebo, což jsou místa, kde můžeme inzerovat naše služby, hledat partnery, přitahovat zákazníky a vyměňovat si informace. V následující čtyřech až pěti letech 50 milionů lidí bude žít druhý virtuální život. Zde budou politici vést své kampaně (někteří již to dělají), země otevřou své ambasády, budou k dispozici pracovní možnosti a bude tam sex, peníze a hazard. Mohlo by to být na Second Life nebo na jiných virtuálních světech, které se již objevují. Už je možné koupit pozemek a stavět budovy, zařídit si podnikání nebo otevřít bar, flirtovat, hrát nebo tancovat. Ne lidský pozemek, kde jsou mladé generace „lords and masters“ (pány).
Digitální propast mezi novou a „starou“ generací se rozšiřuje znepokojujícím tempem. Největší paradoxem je, že navzdory zvyšujícímu se množství peněz a zdrojů, které jsou investovány, technologická segregace se zvyšuje. Členové nejnižší sociálně-ekonomické vrstvy riskují, aby vynechali revoluci, která redefinuje budoucí prosperitu. Ale dokonce v nejvyšších stupních společnosti, jejíž členové mají vyšší přístup ke vzdělání, existuje velmi zranitelná podskupina lidí: starší generace lidí. Žijeme v nebezpečném světě a stojíme před nejistou budoucností.
Zdá se, že další vynález k vpadnutí na tuto scénu budou mobilní telefony s vestavěnou čtečkou čárových kódů, používanou k získání informací o produktech, jako jsou cena a popis. Dalším připravovaným zařízením jsou náramkové hodinky s dálkovým ovládáním televize nebo DVD přehrávače. Do té doby se budeme také obávat letadel, jogurty nás budou zdravit Dobrý den!, před tím než je budeme jíst a lidské vědomí bude uloženo v superpočítačích garantujíce nesmrtelnost pro všechny.

(Zdroj: IBERIA RONDA magazine, October 2008, přeloženo z angličtiny)

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Pěkný, pravdivý článek.. Starší generaci zatím nevadí v článku zmiňovaná digitální propast. Věřím však tomu, že bude světem okolo nich nucena i tohle vstřebat. Sice ne v takové míře a ne všichni, ale rozhodně ano :)