úterý 27. ledna 2009

Second Life 8

Dnes se opět vrátíme do světa Second Life a dnes vám opět představím pár zajímavých míst, na které jsem našel tipy na blogu New World Notes.

Ačkoliv nejsem věřící, ač pokřtěn, vždy mě fascinovala architektura a interiér kostelů. Jeden takový stojí na simu Visit Mexico 3. Tento sim je součástí tří simů, které vás zavedou do Mexika starých Mayů, Olméků a Aztéků.



Draci se snad objevují všude i mezi lidskými avatary, ale dračího avatara také můžete mít. Stačí zaskočit na sim Aggro a vybrat si.



Moře je zdrojem života, ale také se v něm dá bydlet, prozkoumejte podmořské hlubiny na Vernian Sea.



Slovo templum znamená v latině chrám a od něj vzniklo pojmenování templářských rytířů, kdysi největšího a nejmocnějšího křesťanského rytířského řádu středověku. Celý název řádu zněl Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu (Pauperes commitiones Christi templique Salomonici). Řád byl založen roku 1118 nebo 1119 jako důsledek první křížové výpravy do Svaté země (1096-1099). Slovo obscurum znamená temný. A Templum ex Obscurum je něco, co musíte vidět. Moje fotky jsou jen slabým odvarem, ale video na YouTube je mnohem lepší.







Teleporty:

Visit Mexico 3
Aggro
Vernian Sea
Templum ex Obscurum

(Zdroj: Wikipedia.org)

čtvrtek 22. ledna 2009

Jazzové tornádo na DVD

Dnešní příspěvek je trochu nostalgický. Ležel polozapomenutý v PC, tak jsem se rozhodl dát na blog. Dnes nebude o SL, ale o RL.

Postava zmítající se v prostoru a čase. Pobíhající z jednoho konce pódia na druhé. Zarytý výraz při úderu do kláves a k tomu zpěv. Užívání hudebního nástroje k vyluzování zvuků jiných než obvyklých. Naprosté a viditelné spojení a splynutí s hudbou. Pohledy očí. Výraz tváře. Zajímavá artikulace. Výborný hlasový rozsah. K tomu navíc super band, dokonce i smyčce, přesněji řečeno kvartet, což je vlastně něco obvykle spojené s vážnou alias klasickou hudbou. Erupce pocitů, nadšení, vášně. Euforie davu stoupající snad až k extázi. To vše korunováno nádherným prostředím a diváckou atmosférou. Neopakovatelný, dvouhodinový, i když zprostředkovaný zážitek.
Je 1. července 2004 a diváci se pomalu scházejí a usedají do hlediště na prostranství obklopeném krásou. Jsme v Blenheim Palace, rodinném sídla vévody z Marlborough, ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Napětí stoupá. A pak to vypuká. Pure, incredible jazz.

Záběr na scénu. Přichází mladý muž v džínsech a teniskách. V ruce skleničku s červeným vínem, zpola dopitým. Vstupuje na scénu a posledním douškem vyprázdní onu sklenku do dna. A pak to začne, hned první vypalovačka. Diváci se dostávají pomalu, ale jistě, do varu a když přijde na skladbu, kdy se klavír stává úplně jiným nástrojem, než by se na první pohled zdálo, davy šílí.

Ještě jsem nikdy nic takového neviděl ani neslyšel. Klavír se proměnil v bicí nástroj, kdy se mísí zvuky bonga nebo jim podobným bubnům odněkud z centra afrického kontinentu. Sám hráč pak připomíná šamana v extázi, tančícího, bubnujícího rukama na všechny části klavíru, na boky, na horní desku, na hrany, na struny uvnitř nástroje, dokonce si pod klavír lehne a použije svých tenisek na vyluzovaní zvuků po poklepu na spodní desku. Při hraní na klávesy neposedí, tj. u zpěvu i hraní stojí, a to dokonce i vyskočí na horní desku klavíru. Prostě genius.

Tak tohle vše je na DVD, které je záznamem live koncertu v Blenheim Palace, proložené krátkými shoty a interview z turné po U.S.A. Navíc několik bonusů, konkrétně videoklipy k několika jeho písním. Tohle jsem shlédl jeden večer tahem celé dvě hodiny a nemohl jsem ani pořádně usnout.

A o kom byla řeč?

Jmenuje se Jamie Cullum.

středa 21. ledna 2009

Bots or Robots?

Bots or Robots?

Dnešní název článku je záměrně v angličtině, v češtině by to znělo poněkud podivně, i když pro zasvěcené smysluplně – Boti nebo roboti?. Inspirací mi byl článek z blogu New World Notes s názvem SL Bots Often Violate 2 of Asimov’s 3 Laws of Robotics, tedy česky SL-boti často porušují dva ze tří Asimových zákonů robotiky. Kdo je to Asimov a co jsou to ty Tři zákony robotiky a co s tím mají společného jacísi boti?

Asimov na trůnu na ilustraci Roweny MorillovéIsaac Asimov se sice narodil v Rusku, ale celá jeho rodina emigrovala v roce 1923 do USA. Stal se americkým občanem a je tedy považován za amerického spisovatele sci-fi. Mimochodem se nikdy rusky nenaučil a ani se do Ruska a pozdějšího Sovětského svazu nikdy nepodíval. Společně s Robertem A. Henleinem a Arthurem C. Clarkem patří k velké trojce sci-fi spisovatelů.
Asimov je tvůrcem zákonů robotiky, které se časem staly dogmatem sci-fi literatury. Popisují, jakými pravidly se roboti mají řídit. Byly poprvé uvedeny v březnu 1942 v povídce "Hra na honěnou" (Randaround). Povídka vyšla v časopise Astounding. Tuto povídku můžeme najít ve sbírce povídek Já, robot. Tři zákony robotiky zní:

1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.
2. Robot musí poslechnout člověka, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním zákonem.
3. Robot se musí chránit před poškozením, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

Postupem byl přidán nultý zákon (v knize Roboti a Impérium, stvořený organickým robotem Daneelem R. Oliwavem):

0. Robot nesmí ublížit lidstvu nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.

Postupem doby byly pokusy zákony doplnit či pozměnit. Za zmínku stojí bulharští sci-fi autoři jako Lyuben Dilov či Nikola Kesarovski, kteří vytvořili další dva zákony robotiky:

4. Robot se musí vždy prokazovat jako robot.
5. Robot musí vědět to, že je robot.

Naproti tomu, SL-boti jsou vytvořeni k tomu, aby uměle zvyšovali tzv. traffic neboli aktivitu avatarů na pozemku majitele a napomáhali antisociálnímu chování tím, že zabírají obrovské zdroje a zkreslují legitimní měření aktivity.

Autor výše zmíněného článku poté rozebírá, že akce botů umožňují ublížit člověku – rozpor s 1. zákonem.
Nebo. Nemůžete vstoupit na domovský sim, protože kempující boti ho totálně obsadili – rozpor s 2. zákonem.

Celý problém je velmi rozsáhlý a vede se o něm všeobecná diskuse na různých diskusních fórech a souvisejících článcích. Doporučuju si přečíst reakce čtenářů pod výše zmíněným článkem. Například podle Lindenů je statistika pobytu botů zahrnuta ve statistice regulérních uživatelů a jejich odhad je, že boti tvoří 10 – 15% celkového času pobytu v SL.

Mně boti osobně nevadí, potkávám je zřídka a když mně obtěžují vyhnu se jim. A co vy?

(Zdroje: New World Notes, Wikipedia)

pondělí 12. ledna 2009

Dávný nepřítel z hlubin času

Nedávno jsem tu psal od dni boje AIDS a symbolu boje proti této zákeřné chorobě a nedávno jsem na jednom, webu narazil na zajímavou zprávu o stáří původce HIV. Zde je překlad.

Vědci ze Stanford University informovali o objevu prastarého předchůdce viru HIV, který se vyvíjel v primátech milióny let dříve než se dříve přepokládalo.

Vědce studovali šedé myší lemury, původem z Madagaskaru, a objevili, že tito přenášejí několik lentivirů, což je rodina patogenů, která zahrnuje HIV a opičí verzi HIV běžnou mezi africkými opicemi. Genetická analýza a zeměpisná studie ukazují, že lemuři přenášeli lentiviry nejméně 14 000 000 let a pravděpodobně až 85 000 000 let.

Vědci dříve věřili, že opičí verze HIV existuje méně než 1 000 000 let.

„[Tento objev] ukazuje směr budoucího výzkumu, který nám umožní určit jak jsou tyto viry rozšířené“, řekl The Guardian, Roberd Gifford, vědec zkoumající infekční choroby na Standfordu a vedoucí studie. Mnoho opic, jako jsou mandrilové, černí mangabejové a zelené opice přenášejí lentiviry, aniž by onemocněli.

Tato znalost by mohla být využita k ochraně lidí proti přenosu jiných virů typu HIV připravit cestu pro léčení nebo pro vakcínu proti HIV, která se zaměří na část lentivirů, které nejsou zmutované a vyvíjeli se víc než 1 000 000 let, říkají vědci.



(Zdroje: Wikipedia.org, Gaywired.com, YouTube.com)